Sandėliuokime malkas, pjuvenų granules teisingai.Kaip įsirengti malkinę ?

Kiekvienas malkomis savo namus šildantis žmogus žino auksinę taisyklę: nori, kad būtų šilta – malkos turi būti sausos kaip ir pjuvenu granules.  Tačiau nepakanka įsigyti sausų malkų arba jas per vasarą gerai išdžiovinti saulėje. Jos turi būti saugomos sausai.

Nieko tokio, jei malkos džiūva lauke per vasarą. Jei ji nėra labai lietinga,  vėjo prapučiamas malkas saulė labiau džiovina, nei jos sumirksta. Tačiau artėjant rudeniui  jas būtina paslėpti. Ir jei esate naujakurys, kuris dar neturi tam skirtos patalpos, būtina ja pasirūpinti iš anksto.

Jei planuojama kūrenti namą malkomis, malkine geriausia pasirūpinti dar projektuojant namą ir aplinką. Dažnai architektų siūlomuose projektuose būna numatyta standartinė nedidelė katilinė, kuri tinka tik katilui pastatyti. Malkų ten galima prikrauti vos savaitei dviem. Žiemai, priklausomai nuo namo dydžio, reikia mažiausiai 10 kub.m. malkų.

Laikyti jas pagalbinėse rūsio patalpose arba garaže – ne pats geriausias sprendimas. Nebent šios patalpos labai gerai vėdinamos. Kad ir kaip džiovintos malkos, jos vis tiek turi savyje šiek tiek drėgmės. Nuo jos gali pradėti pelyti sienos, atsirasti grybelis.

Senoliai šią problemą, jei neturėdavo specialios malkinės, spręsdavo paprastai. Malkas jie sukraudavo prie kluono ar namo sienos, taip, kad stogo kraigas jas uždengdavo. Ir nuo lietaus apsaugo, ir nuolat prapučiamos dar labiau džiūva. Tačiau reikia prisiminti, kad stogas smarkiai išsikišdavo nuo sienos ir buvo žemas.

Dabartiniuose namuose, kur stogas paprastai prasideda nemažame aukštyje, nuo įkypo lietaus jis malkų neapsaugos. Idealiausias analogas – pavėsinė automobiliui, bet jos visos irgi nesinori apkrauti.

Neturint malkinės galima malkas sukrauti palei tvorą ar siena i nelabai aukštą (iki 2 m) eilę ir pridengti. Geriausia kokiai nors šiferio ar panašios medžiagos lakštais. Taip sukrautos malkos gali šiek tiek drėgti nuo lietaus, sniego, tačiau bus gerai prapučiamos.

Jei malkos nėra laikinas kuras ir jų reiks nuolat ir dideliais kiekiais, reikia pagalvoti apie geresnę vietą joms laikyti. Kuriant projektą, pasitarus su architektu, galima numatyti vietą kur bus jos sukrautos ir nuleidžiant stogą padaryti joms specialią pavėsinę. Palei sieną eilėmis sukrautos malkos gali tapti net puikiu kiemo akcentu. Svarbu, kad tokia vieta nebūtų didelėje užuovėjoje.

Populiariausias malkų sandėliavimo sprendimo būdas – malkinė. Paprastai tai tai medinis statinys su bent trimis sienomis. Pastaruoju atveju malkas sandėliuoti ir pasiimti patogiau. Tačiau jei manote, kad jos jūsų kiemo nepuoš, galima daryti su durimis.

Šio tipo pastatų sienos turi būti su tarpais, kad būtų nuolatinė ventiliacija. Taisyklių, kokio dydžio turi būti tarpai nėra, tad čia daugiau skonio reikalas.

Idealu, jei malkinė turi pakeltas nuo žemės grindis. Taip pat su tarpais. Tada malkos ventiliuosis ir džius dar geriau. Bet kokiu atveju reikia žiūrėti, kad toje vietoje, kur dedamos malkos būtų kuo sausiau. Jei malkos kraunamos tiesiai ant žemės, per ten neturi bėgti lietaus vanduo.

Malkų sandėliavimui skirtą patalpą reikia gaminti iš impregnuoto medžio. Paprastai šiam kurui naudojami krituoliai, ligų pažeisti medžiai, kurie neapsaugotas konstrukcijas užkrės grybeliu, pelėsiu. Pastato konstrukcija turi būti pakankamai tvirta, nes į eilę sukrautų malkų spaudimas į šonus yra pakankamai didelis.

Jei yra vietos ir galimybių, patartina statyti tokią malkinę, kad į ją tilptų toks kiekis malkų, kurio užtenka dviem sezonams. Specialistų teigimu, geriausios yra porą metų džiuvusios malkos. Tad vienoje dalyje būtų laikomos šiam sezonui skirtos malkos, kitoje – ateinančiam. Turint tokias atsargas išvengsite ir dažno kietu kuru kūrenamų namų savininkų galvos skausmo, kai užtrukus žiemai tenka papildomai pirkti malkų, paprastai jau drėgnų.

Malkinės vieta – kiekvieno fantazijos reikalas. Dažnai jai parenkamas kiemo ūkinės zonos kampas. Tačiau jei ji įrengta toli nuo namo įėjimo nepamirškite, kad malkų vaikščioti teks gana dažnai. Ir, žinant Lietuvos klimatą, dažnai gana prastu oru.

Taip pat nereikia malkinės nukišti į atokią, iš visų pusių užstatytą kampą. Kuo daugiau ją koš vėjas, tuo malkoms bus geriau.

Bankiniu pavedimu